Fundusz z grupy MCI inwestuje w e-sklep Answear.com

MCI.TechVentures 1.0 wydzielony w ramach funduszu MCI.PrivateVentures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, należący do Grupy MCI, zawarł umowę objęcia nowych udziałów w Wearco, spółce prowadzącej Answear.com, największy w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej multibrandowy sklep odzieżowy online, oferujący ponad 200 najpopularniejszych światowych marek odzieży, obuwia i akcesoriów.

Fundusz MCI.TechVentures obejmując mniejszościowy pakiet udziałów w Wearco, realizuje strategię inwestycyjną zakładającą inwestycje w spółki posiadające pozycję lidera w wybranych segmentach rynku e-commerce, charakteryzujących się dużym potencjałem wzrostu.

Answear.com, oferujący ponad 200 marek i 15 tys. produktów jest pierwszym projektem o tak dużej skali na rynku polskim, który może z sukcesem wykorzystać wysoką dynamikę wzrostu segmentu e-fashion – powiedział Sylwester Janik, Partner w MCI Management prowadzący projekt – Jednocześnie, spółka jest rozwijana przez doświadczonych przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces nie tylko w zakresie budowy sieci tradycyjnych sklepów odzieżowych, lecz również wprowadzania własnych marek, co jest ważne dla zyskowności tego typu przedsięwzięć.

Answear.com to czwarta po Intymna.pl (lider segmentu sprzedaży bielizny online), KupiVIP.ru (lider sprzedaży odzieży online w Rosji w formule klubu zakupowego) oraz 21Diamonds.de (lider sprzedaży biżuterii i dodatków w Niemczech) spółka z segmentu e-fashion w portfelu inwestycyjnym MCI. TechVentures. Podobnie jak w przypadku trzech pierwszych inwestycji, zaangażowanie MCI w Answear.com nie ograniczy się tylko do inwestycji finansowej. Celem funduszu jest wsparcie zarządu spółki w zakresie realizacji strategii rozwoju zakładającej wzrost udziału w rynku w Polsce oraz krajach sąsiednich.

- Celem jest umocnienie pozycji rynkowej Answear.com w Polsce i wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w segmencie multibrandowych sklepów online. Jesteśmy przekonani, że dzięki pozyskaniu tak doświadczonego inwestora jakim jest fundusz MCI.TechVentures osiągniemy ten cel szybciej, m.in. poszerzając ofertę produktową dla klientów, zwiększając nakłady na promocję oraz wprowadzając własną markę”- powiedział Krzysztof Bajołek, Prezes i założyciel Wearco.

Polski rynek e-commerce charakteryzuje się dużym potencjał wzrostu. Wyniki badań wskazują, że w ubiegłym roku na zakupy w Internecie Polacy wydali 21 mld zł Według danych Forrester Research wartość e-handlu w Polsce wzrośnie w 2013 roku o 24 proc., dzięki czemu Polska będzie liderem w Europie pod względem dynamiki wzrostu. Równie optymistyczne są dane firmy Nielsen. Według jej badań branża internetowa zyskuje coraz większe zaufanie wśród Polaków, dzięki czemu w najbliższym czasie liczba klientów robiących zakupy w sklepach internetowych może zwiększyć się o blisko 25%.

Amathus FIZ jednym z oferentów na spółkę Polskie Tatry

Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż spółkę Polskie Tatry. Jedną z ofert na zakup 71,87 proc. akcji spółki złożył m.in. Amathus Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

Nie ucichły jeszcze echa przetargu na Polskie Koleje Linowe (PKL) a rozpoczął się wyścig o kolejną firmę kontrolującą inne atrakcje Zakopanego, w tym m.in. tamtejszy Aqua Park, trzy zespoły hotelarskie i trzy obiekty gastronomiczne. W zeszłym roku firma ta wypracowała 17 mln zł przychodów, ale zanotowała stratę netto na poziomie 450 tys. zł.

O Tatry Polskie starają się, obok wspomnianego Amathus FIZ, Polskie Koleje Górskie należące do czterech podhalańskich gmin (Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i Poronina) oraz funduszu Mid Europa Partners, zakopiańska spółka Nosalowy Dwór, Zdrojowa Invest, znany inwestor Zbigniew Jakubas, a także Adam Kawczyński, łódzki inwestor, ktory niedawno zadeklarował wsparcie dla pogrążonego w kłopotach finansowych dewelopera Ganta.

Według informacji na stronie internetowej Amathus FIZ należy do Amathus TFI S.A., które jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, działającym na licencji nadanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przy okazji uzyskiwania licencji podawano, że większościowym akcjonariuszem Amathusa jest spółka z sektora hotelarskiego – Wawel-Imos International.

PKO TFI rozpoczęło zapisy na Globalną Strategię FIZ

PKO Globalnej Strategii FIZ rozpoczął publiczną subskrypcję certyfikatów inwestycyjnych serii A, Emisja potrwa do 22 lipca.  Fundusz wzorowany jest na istniejącym już od ponad roku w ofercie PKO TFI, funduszu PKO Globalnej Makroekonomii – fiz, który przez 18 miesięcy swojej działalności osiągnął stopę zwrotu na poziomie 25,93 %.

Instytucja oferuje fundusz typu absolutnej stopy zwrotu. Jego cel inwestycyjny zakłada systematyczne osiąganie dodatniej stopy zwrotu, przekraczającej dostępne obecnie na rynku oprocentowanie depozytów, niezależnie od koniunktury rynkowej.

Fundusz przeznaczony jest dla inwestorów akceptujących podwyższone ryzyko inwestycyjne, z horyzontem inwestycyjnym przekraczającym 3 lata.

- Ogromne powodzenie każdej emisji niepublicznego funduszu z naszej oferty z kategorii funduszy absolute return – PKO Globalnej Makroekonomii – fiz, oraz jego dobre wyniki inwestycyjne, skłoniły nas do uruchomienia produktu o zbliżonej strategii ale dostępnej dla szerszego grona Inwestorów. Celem inwestycyjnym obydwu funduszy jest generowanie dodatniej stopy zwrotu bez względu na otoczenie rynkowe – mówi Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

Dodał, że aby ten cel osiągnąć zarządzający może stosować bardzo szeroką gamę instrumentów finansowych i technik inwestycyjnych, takich jak instrumenty pochodne, krótką sprzedaż, arbitraż czy lewarowanie portfela.

- Wykorzystywanie części z nich nie jest zazwyczaj dozwolone w ramach standardowych strategii dostępnych w funduszach otwartych, które dodatkowo mają bardzo precyzyjnie ustalone limity inwestycyjne. Fundusz absolutnej stopy zwrotu tak restrykcyjnych limitów nie posiada – zaznacza Żochowski.

Zapisy można składać w wybranych placówkach PKO Banku Polskiego.