Copernicus Capital TFI nie wyklucza zmian opodatkowania fiz w 2014

Ustawa o CIT może wymusić zmiany w strukturach funduszy.

Opublikowano: 2013-01-18

Copernicus Capital TFI spodziewa się, że od roku 2014 ustawa o CIT zmieni zasady opodatkowania spółek komandytowo akcyjnych (SKA), co wymusi zmiany w strukturach funduszy, powiedział portalowi fiz.pl Wojciech Jabłoński, zastępca dyrektora departamentu Corporate Finance Copernicus Capital TFI.

- Główną przyczyną dla powstawania tego typu struktur opartych o FIZ oraz spółkę komandytowo-akcyjną oraz przy wykorzystaniu podmiotów cypryjskich lub luksemburskich były korzyści podatkowe. Obecnie spodziewamy się że od roku 2014 ustawa o CIT zmieni zasady opodatkowania SKA, co wymusi zmiany w strukturach funduszy. Współpracujemy z naszymi klientami, aby znalezć optymalne wyjście. Będzie ono wymagało wprowadzenia pod fundusz spółek innych jurysdykcji, ale nie spodziewamy się rezygnacji naszych klientów z usługi jaką jest dedykowany fundusz zamknięty. Nadal ta forma będzie wygodna do prowadzenia inwestycji w Polsce – powiedział fiz.pl Jabłoński.

W jego ocenie, ostatnio coraz częściej motyw oszczędności podatkowych staję się tylko jednym z kilku powodów dla których przedsiębiorstwa lub osoby fizyczne decydują się na utworzenie funduszu. – Takimi powodami są również, zachowanie dyskrecji, ułatwienie dziedziczenia, kwestie korporacyjne, kwestie związane z pozyskiwaniem funduszy z UE, kwestie związane z pozyskiwaniem kapitału z rynku w ogóle. Tworzeniem funduszy zainteresowały się także korporacje międzynarodowe – wskazuje zastępca dyrektora departamentu Corporate Finance Copernicus Capital TFI.