Kruk może zainwestować nawet 425 mln zł w wierzytelności

Spółka wykupi wierzytelności poprzez swój fundusz PROKURA NS FIZ

Opublikowano: 2013-01-22

Grupa wierzytelnościowa Kruk może, poprzez swój FIZ sekurytyzacyjny – PROKURA NS FIZ, zainwestować maksymalnie nawet 350 – 425 mln zł w portfele wierzytelności w 2013 roku.

- Z planowanych przez banki transakcji widzimy już dziś, że w 2013 roku na sprzedaż mogą trafić portfele o wartości nominalnej od 7-10 mld zł. Na wszystkich rynkach, na których działa Kruk, na zakup portfeli wierzytelności firmy wydadzą 1,4-1,7 mld zł. Nasze aspiracje to utrzymanie 20-25 proc. udziału w rynku zakupów – powiedział prezes firmy Piotr Krupa, cytowany w komunikacie spółki.

Firma przeznaczyła na zakup wierzytelności 310 mln zł w całym 2012 roku. W sumie na rynku polskim, rumuńskim, czeskim i słowackim, nabyto 53 portfele wierzytelności od instytucji finansowych i firm telekomunikacyjnych. Łączna wartość nominalna zakupionych wierzytelności w całym 2012 roku wyniosła ponad 3,6 mld zł, a ilość nabytych wierzytelności to ponad 416 tys. spraw.
Według przewidywań Kruka, w tym roku rynek zakupów wierzytelności powinien utrzymać tendencję wzrostową. Sektor bankowy cały czas generuje podaż, wystawiając na sprzedaż wierzytelności konsumenckie. Spółka zamierza być nadal aktywna na rynku zakupu portfeli, biorąc udział w przetargach dotyczących sprzedaży pakietów wierzytelności na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje.