Mars FIZ ruszył do ofensywy inwestycyjnej

Fundusz kupił nieruchomości w porcie Gdynia, udziały Energomontażu-Północ Gdynia, buduje biurowiec obok warszawskiej giełdy oraz mieszkania z Grupą Waryński

Opublikowano: 2013-03-15

Mars, fundusz inwestycyjny zamknięty zarządzany przez MS TFI, kupił od Polimeksu nieruchomości w porcie Gdynia za ponad 53 mln zł i udziały w Energomontaż-Północ Gdynia za ponad 46 mln zł. Jednocześnie szacowane projekty inwestycyjne funduszu sięgają wartości 700 mln zł.

Umowa Marsa z Polimeksem obejmuje udziały w trzech prawach użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na terenie Portu Morskiego w Gdyni wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń na nich położonych. Dodatkowo Polimex przeniósł na MS TFI własność 437 193 udziałów Energomontażu-Północ Gdynia (EPG), stanowiących ok. 99,99% udziału w kapitale zakładowym i głosach. Zgodnie z umową sprzedaży łączna cena za sprzedawane udziały EPG wynosi 46,37 mln zł.

Mars nie tylko wypełnia portfel, ale również przechodzi do ofensywy inwestycyjnej. Na przełomie II i III kw. 2013 roku Centrum Bankowo-Finansowe, spółka w 60 proc. kontrolowana przez fundusz, chce rozpocząć budowę biurowca w Warszawie w sąsiedztwie giełdy o szacowanej wartości przekraczającej 100 mln zł.

Tymczasem kontrolowana przez Mars FIZ Grupa Waryński, wspólnie z Danteksem i Polnordem zamierza zrealizowac kompleks mieszkaniowo – biurowy w Warszawie o wartości przekraczającej 600 mln zł.

– W przypadku nieruchomości zakładamy, że ostateczna stopa zwrotu dla Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) z tych inwestycji będzie o kilka punktów procentowych wyższa niż z obligacji skarbowych. I wyniesie nie mniej niż 8–9 proc. średniorocznie – deklaruje Piotr Słupski, prezes Mars TFI, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Pierwsze okazje do sprzedaży nieruchomości, które powstają na gruntach wniesionych do Mars FIZ przez ARP, mogą pojawić się już w latach 2015–2016. Wtedy fundusz będzie te projekty kończyć i pozyskiwać najemców.

W portfelu Mars FIZ znajdują się też trzy stocznie: Nauta, MSR i Gryfia. Ponieważ rynek remontów stoczniowych przechodzi od kilku lat ostry kryzys, fundusz planuje m.in. przestawienie ich produkcji z typowo stoczniowej na offshore.

Polecamy również: Mars FIZ przygotowuje trzy projekty na targi w Cannes