Mars FIZ przygotowuje trzy projekty na targi w Cannes

Biurowiec opodal budynku GPW, kompleks mieszkaniowo – biurowy na warszawskiej Woli oraz grunt inwestycyjny w Gdyni

Opublikowano: 2013-02-13

Mars FIZ będzie po raz pierwszy prezentował swoje portfolio inwestycji na marcowych targach MIPIM w Cannes, które są najbardziej prestiżowym wydarzeniem w branży deweloperskiej. Filarem portfolio jest unikatowy biurowiec „Centrum Bankowo-Finansowe” (CBF), jaki powstanie nieopodal Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Ponadto pokazane zostaną jeszcze: kompleks mieszkaniowo – biurowy na warszawskiej Woli oraz grunt inwestycyjny w Gdyni.

Fundusz zaprezentuje swoje planowane inwestycje wraz z podmiotami deweloperskimi, których jest głównym akcjonariuszem. Flagowym projektem eksponowanym w Cannes będzie kameralny biurowiec CBF Nowy Świat, który powstanie w sąsiedztwie dawnego „Domu Partii” i siedziby Giełdy Papierów Wartościowych. Kolejne to budynek biurowy oraz kompleks mieszkaniowo-biurowy przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie, realizowane przez Grupę Waryński, oraz inwestycja w Gdyni, zlokalizowana na terenach należących do Stoczni Remontowej Nauta. Mars FIZ będzie także oficjalnym partnerem stoiska m. st. Warszawy podczas targów MIPIM.

- Naszym założeniem było takie wkomponowanie obiektu w okalające go monumentalne budynki, aby zachować dominację nad okolicą Placu Trzech Krzyży – mówi o biurowcu CBF autor projektu Andrzej M. Chołdzyński. – Chcemy jednocześnie wzbogacić tożsamość tej przestrzeni o stosownie elegancki i nowoczesny biurowiec, który nie zaburzy harmonii tego miejsca, a połączy Nowy Świat z Parkiem na Książęcem poprzez atrakcyjny Plac Miejski, będący integralną częścią projektu – podkreśla architekt biurowca i jednocześnie współautor sąsiadującego z nim budynku GPW.

Obiekt ma w ramach 9.270 mkw. powierzchni całkowitej zapewnić ponad 4.000. mkw. powierzchni biurowej i prawie 2.000 mkw. handlowo-usługowej. Charakteryzuje go prestiżowa lokalizacja i bliskość najważniejszych miejsc na administracyjno-biznesowej mapie Warszawy. CBF otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę biurowca, której start planowany jest już w II kwartale 2013 roku. Oddanie budynku do użytku zaplanowano na II kwartał 2015 roku.

Drugim stołecznym projektem, który zostanie zaprezentowany podczas targów MIPIM jest budynek biurowy o powierzchni 9.000 mkw., realizowany u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Ordona na gruncie należącym do Grupy Waryński. Jego oddanie zaplanowane jest na I połowę 2015 roku. Dodatkowo, Grupa Waryński, wraz z dwoma partnerami realizuje kompleks mieszkaniowo-biurowy. Zgodnie z założeniami, we współpracy z firmami Polnord i Dantex, powstaną dwa oddzielne projekty budowlane o łącznej powierzchni około 100.000 mkw., w których powierzchnia biurowa zajmie ok. 20 – 30%.

Trzecim projektem, który Mars FIZ pokaże podczas MIPIM będzie grunt inwestycyjny w Gdyni o powierzchni 8,5 ha, przy ulicy Waszyngtona, z którego przeniosła się Stocznia Remontowa Nauta S.A. – jej większościowym udziałowcem jest Mars FIZ. Projekt wpisuje się w założenia miejskiej koncepcji zagospodarowania terenów poprzemysłowych – Gdyńskiego Waterfrontu oraz Nadmorskiej Strefy Prestiżu Miejskiego. Po realizacji postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istnieje możliwość osiągnięcia łącznej powierzchni całkowitej nowej zabudowy w wysokości 174.000 mkw. (mieszkaniowa – 28.000 mkw., handlowa – 45.000 mkw., usługowa (biura) – 23.000 mkw., hotelowa – 8.000 mkw., magazynowa – 35.000 mkw., parkingi – 35.000 mkw.). Nieruchomość, ze względu na swoją lokalizację, jest jedną z najbardziej atrakcyjnych i przyszłościowych pod kątem inwestycji budowlanych w Trójmieście. Umiejscowienie w granicach dzielnicy Śródmieście, która stanowi biznesowe oraz kulturalne centrum miasta, zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych części Gdyni oraz nabrzeża.

- Jesteśmy pewni, że tak skonstruowane portfolio projektów inwestycyjnych, które planujemy przedstawić szerokiej międzynarodowej publiczności, spotka się z zainteresowaniem inwestorów i potencjalnych partnerów funduszu – tłumaczy Piotr Słupski, Prezes MS TFI, spółki zarządzającej Mars FIZ.

Mars Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest funduszem zarządzanym przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które w czerwcu 2010 r. uzyskało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności i utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych dedykowanego w całości na potrzeby Agencji Rozwoju Przemysłu, jedynego właściciela towarzystwa. Wśród aktywów wniesionych do funduszu przez ARP znajdują się m.in. spółki produkcyjne (w tym trzy stocznie remontowe Morska Stocznia Remontowa S.A., Szczecińska Stocznia Remontowa GRYFIA S.A., Stocznia Remontowa NAUTA S.A.) oraz nieruchomościowe. Aktywa Funduszu to łącznie 836 mln zł.

Grupa Waryński to dynamicznie rozwijająca się grupa kapitałowa, od niemal 60 lat związana z budownictwem. Jest m.in. właścicielem nieruchomości zlokalizowanych na warszawskich Odolanach. Grupa posiada również wieloletnie doświadczenie i ugruntowaną pozycję w sektorze maszyn budowlanych. Tradycje te kontynuuje Waryński Trade Sp. z o.o. – jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajowych dystrybutorów maszyn budowlanych i strategiczny partner koncernu LiuGong – największego chińskiego inwestora w Polsce. Grupa Waryński wspiera ważne dla Warszawiaków inicjatywy społeczne, w tym wydarzenia sportowe, dlatego już drugi sezon z rzędu jest jednym z dwóch głównych sponsorów sekcji koszykówki warszawskiej Legii.

Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” jest spółką, której 90% akcji należy do MARS FIZ. Jej głównym aktywem jest budynek biurowy położony w samym sercu centrum biznesowego Warszawy, przy Trakcie Królewskim, bezpośrednio w sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych. Centrum Bankowo-Finansowe to funkcjonalny, siedmiokondygnacyjny budynek biurowo – usługowy o ponad 20.000 m2 powierzchni użytkowej. Biurowiec oferuje wiele udogodnień wewnątrz obiektu – sale konferencyjne, zaplecze gastronomiczne i inne.