Skarbiec SMARTFIZ będzie inwestować w technologie mobilne

Funudusz pozyskał ponad 12 mln zł na inwestycje w spółki z branży technologicznej

Opublikowano: 2013-03-06

FIZ należący do Skarbiec TFI pozyskał ponad 12 mln zł na inwestycje w spółki z branży technologicznej, czyli spółki producentów urządzeń mobilnych oraz typu smart, producentów i dostawców komponentów do produkcji urządzeń komunikacji mobilnej, dostawców rozwiązań umożliwiających cloud computing, czy spółki kooperujące i rozwijające się wraz z rynkiem technologicznym (oprogramowanie, sieci, magazyny danych).

- Szybki mobilny Internet zmienia nasze życie. Telefony komórkowe i smartfony przesyłają coraz więcej danych. Jeszcze trzy lata temu telefon komórkowy służył głównie do rozmawiania, dziś transmisja głosu to tylko jedna czwarta wszystkich przesyłanych danych – reszta to Internet. Rośnie rola centrów danych, które w coraz większym stopniu przejmują rolę komputerów osobistych – powiedział Adam Łukojć, zarządzający Skarbiec TFI.

Zaznaczył, że SMARTFIZ inwestuje w akcje spółek które, według jego oceny, będą beneficjentami tych trendów.

- Kupujemy akcje spółek posiadających te technologie i kompetencje. Nie interesują nas mury i maszyny; chcemy mieć udziały zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, które zajmują się technologią, a nie produkcją. Stawiamy na te spółki, które są liderami na swoich rynkach, działają przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej oraz korzystają z trwających zmian technologicznych – dodał Łukojć.

Aktywa Funduszu, inwestowane w instrumenty denominowane w walutach, będą zabezpieczone przed ryzykiem kursowym poprzez wykorzystanie terminowych transakcji walutowych FX swap.